Co wpływa na wzrost cen opału?
Rosnąca inflacja oraz sytuacja geopolityczna na świecie przekładają się na wzrost cen większości produktów i usług. Zastanawiając się jednak nad podwyżkami i przyczynami tego zjawiska, dobrze rozpatrywać je na podstawie konkretnych towarów. Jak to wygląda w przypadku opału. Co wpływa na rosnące ceny surowców do zasilania systemów grzewczych?
Dlaczego węgiel drożeje?
Jeszcze jakiś czas temu jednym z popularniejszych surowców do ogrzewania mieszkań i innych obiektów użytkowych był węgiel. Mimo tego, że hurtowa sprzedaż węgla to usługa, z której dziś również korzysta wiele osób, to często wybierane są alternatywne rozwiązania, które jednocześnie są przyjaźniejsze środowisku naturalnemu, na przykład ekogroszek. Jeżeli chodzi o sprzedaż opału, to największe podwyżki można zauważyć właśnie w przypadku węgla.
Możemy wymienić wiele czynników, które determinują taką sytuację. Są to między innymi ograniczenia eksportowe węgla z Indii, a także mniejsza dostępność surowca z USA, Kolumbii, RPA i Australii. Trzeba też wspomnieć o wprowadzonym zakazie importu z Chin i Australii. Z droższym węglem mamy również do czynienia z uwagi na to, że stany zapasów w terminalu węglowym RB i centrum przeładunkowym ARA są niskie.
Co jeszcze wpływa na obecną sytuację?
Na to, że ceny opału, a w szczególności węgla, wpływa również fakt, że za wschodnią granicą Polski toczy się wojna. Wiążą się z tym bowiem sankcje nakładane na sektor energetyczny Federacji Rosyjskiej. Polacy obawiają się zaistniałej sytuacji, jednak mimo to są zmuszeni do korzystania z usługi sprzedaży oraz transportu opału. Właśnie dlatego warto poszukiwać sprawdzonych dostawców, którzy oferują ceny adekwatne do obecnej sytuacji oraz sprawdzać, jakie są prognozy, aby zakupić opał w najkorzystniejszym momencie.